Jak čistit klimatizaci v autě?

15.02.2021 10:03

KlimatizaceDnes je klimatizace standardní součástí automobilů. Je skvělým společníkem nejenom při krátkém popojíždění ve městě, ale také při dlouhých cestách.

Nicméně i ze skvělého parťáka se může vyklubat nebezpečný nepřítel. Věnujte proto klimatizaci zaslouženou péči a pozornost.

Zanesená a špinavá klimatizace může způsobit bolesti hlavy, rýmu, kašel, teploty, únavu, ale i zánět průdušek.

Skrz ventilaci se do klimatizace totiž dostávají nečistoty, pyl, smog a další viry. Ty se následně usazují ve vlhkém prostředí v potrubí ventilace a výměníku klimatizační jednotky.

Přináší první jarní dny nepříjemný odér? Pokud zapnete po zimě klimatizaci, která zapáchá či nechladí, pak je něco rozhodně špatně. Proto nejlépe dezinfikujte klimatizaci zjara. A poté na konci léta, kdy se téměř nezastavila a byla v jednom kole.


Jak čistit klimatizaci?

Na pomoc vám při péči budou různé speciální přípravky na čištění klimatizace. Vždy vybírejte kvalitní spreje s dezinfekčními účinky. Vždy záleží na vybraném prostředku. Každý má svoje specifika, proto se řiďte doporučeným návodem.
Využít můžete přípravek, který se vstřikuje do klimatizace pomocí hadičky. Sprej na čištění klimatizace pak necháte působit po daný časový interval. Další možností je nastartovat auto, nastavit klimatizaci na nejnižší teplotu a nejvyšší rychlost ventilace, spustit vnitřní okruh a zapnout klimatizaci. Přípravek umístíte do interiéru automobilu mezi zadní sedačky a v zavřeném autě nechat působit doporučenou dobu.

Jak a kdy vyměnit kabinový filtr?

Jeho výměna je závislá nejenom na konkrétním typu a druhu, ale také na tom, jak moc musí filtr zachytávat nečistoty, zatímco vy brázdíte prašné silnice. Samotná výměna kabinového filtru pak probíhá velmi jednoduše. Ten starý vyndejte a nasaďte ten nový

Péči o klimatizaci vhodně doplňte tou profesionální. Odborníci překontrolují její celkový stav. A zpravidla mají v rukou moderní metodu, kterou je dezinfekce ozonem. Ten je skvělým oxidačním prostředkem, který reaguje s ostatními látkami, a tak se stanou zapáchající částice minulostí. A celý systém klimatizace je vyčištěný.

 

Jak se starat o klimatizaci v autě během celého roku? 

  • KlimatizaceAni v zimě nenechte klimatizaci pospávat. Nejlépe ji jednou za dva týdny zapněte, stačí jenom na pár minut. Věděli jste, že vám v zimě může pomoct s rozmrznutím čelního skla či od nepříjemného zamlžení skel?
  • Omezte tvorbu vlhkosti ve výparníku. Toho docílíte tak, že bude vypínat klimatizaci zhruba deset minut před příjezdem do cílové stanice. Výparník má čas se vysušit a eliminovat vlhkost, která je lákadlem pro bakterie a plísně.
  • Nevystavujte se teplotním šokům. Pod vlivem úmorných veder často snižujeme teplotu více, než bychom měli. Pamatujte, že teplotní rozdíl mezi prostředími by neměl být víc než pět stupňů. Je škoda se trápit s rýmou či jiným onemocněním během léta.

Péče, která se vyplatí!

Péče o klimatizaci se rozhodně vyplatí. Stane se tak vaším společným parťákem, na kterého se budete moc během cestování spolehnout. A maximálně eliminujete riziko poškození. Protože oprava klimatizační jednotky není nic příjemného. Naopak, jedná se o komplikovaný a náročný zákrok nejen z hlediska časového, ale také finančního.