Vyjeďte na letních pneumatikách v ten pravý čas

03.03.2020 13:53

PneumatikaS prvními slunečními paprsky přichází čas na odložení těžkých zimních kabátů a výměnu pohorek za pohodlnější obuv. A také na důkladnou kontrolu automobilu.

A to v každém případě, ať už je osobní automobil nepostradatelným členem rodiny, či pouhým prostředkem, který vás přemístí z jednoho bodu do druhého. Po zimě si zaslouží pořádnou péči, a především nové obutí ve formě letních pneumatik.

 

Kdy je ten pravý čas na letní pneumatiky?

Na silnicích se můžete na letních pneumatikách prohánět od 1. dubna. Vždy záleží na konkrétních podmínkách, počasí a také území, kde se svým vozem brázdíte silnice. Někdy projíždíte i takovými oblastmi, kde pravidla na pozemní komunikaci určují značky Zimní výbava. Ty nařizují, že v období od začátku listopadu do konce března musíte mít při projíždění zimní pneumatiky bez ohledu na stav počasí a vozovky.

A co říká zákon ohledně zimních pneumatik? Dle zákona 361/2000 Sb. musíte vyrazit na cesty autem se zimními pneumatikami v období od prvního listopadu do třicátého prvního března, pokud se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led či námraza. Anebo, pokud lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že vás během cesty zastihne sněžení, vozovka bude namrzat a promění se v led.

 

Proč jsou letní pneumatiky nejlepší volbou?

  • Letní pneumatika je vyrobena ze směsi přizpůsobené vyšším teplotám. Tak neměkne a nedeformuje se ani na rozpáleném asfaltu.
  • Oproti zimní pneumatice vyniká tvrdostí. Je odolná proti poškození, má vysoký kilometrový nájezd a vyniká skvělými jízdními vlastnostmi na suchu.  
  • Díky méně výraznému drážkování a menšímu prořezání dezénových bloků má pneumatika lepší styčnou plochu. Tak je na suchém asfaltu stabilní.
  • Na letní vozovce se vám rozhodně bude lépe ovládat automobil s letními pneumatikami, a taktéž dosáhnete kratší brzdné dráhy.
  • Správné pneumatiky mají vliv nejen na komfort jízdy a hlučnost, ale také na snižování emisí spalin výfukových plynů.

 

Letní vozovka není pro zimní pneumatiky

Zimním pneumatikám rozpálená vozovka opravdu nesvědčí. Obsahují siliku a změkčovací směsi, čímž se zvyšuje opotřebení. V létě dosahují zimní pneumatiky delší brzdné dráhy, nižší přilnavosti k vozovce a jsou méně ovladatelné. A to není vše, během letní jízdy nejsou příliš tichým společníkem.  

 

A jak si stojí celoroční pneumatiky?

Detail pneumatikyČeská republika, srdce střední Evropy, se pyšní poměrně vysokým rozdílem teplot mezi létem a zimou. Pamatujte, že celoroční pneumatika nikdy nebude dosahovat těch nejlepších jízdních vlastností ani v zimě, ani v létě.

Na sněhu vám jen tak nezabere a také nedosáhne optimální přilnavosti. V létě podlehne horku daleko více a dojde tak k rychlému opotřebení. Otázkou zůstává, zda takový kompromis má během cestování smysl.

 

I vy sami si chcete během výletu dopřávat komfortu. Dopřejte proto svému vozu ten nejvhodnější typ pneumatik. V letním obdobím dosáhnete bezpečné jízdy jenom s letními pneumatikami. Na zmrzlé vozovce naopak díky těm zimním, které se vás budou snažit udržet na silnici i během těch nejnáročnějších podmínek.